Ravdanur’un Hikayesi

 

 

 

 

Ravdanur’un mesajı

رسالة رضوانور

Tüm kızlara şunu söylemek istiyorum. Kızlar bilin ki siz çok güçlüsünüz yapamayacağınız hiçbir şey yok. Yeter ki yapmayı isteyin. Umudunuzu kaybetmeyin. Aldığınız her nefesle birlikte bir şeyleri başarma gücü doğsun. Sizler birer pırlantasınız, o kadar değerlisiniz ki. Eğitimden asla vazgeçmeyin, sizi kurtarabilecek tek şey eğitimdir. Sizler yarın Suriye’nin doktorları, mühendisleri, avukatları, öğretmenleri olacaksınız. Aileler, artık kızlarınızın yanında durma ve onlara destek verme zamanıdır. Sizler bu konuda büyük rol oynuyorsunuz. Kızlarınıza destek verin, kısıtlamayın. Çünkü bir kız okutmak, aslında bir nesli kurtarmak demektir.

 

اريد ان اقول لكل الفتيات بانكن قويات وليس هناك شئ لا تستطيعون القيام به. طالما تريدين فعل اي شي. لا تفقدي امالك. في كل نفس تأخذن ازدادن قوة. انتن كالالماس،قويات صامدات. لا تفقدن الامل في تعليمكن. دافعن و ضحين من اجل تعليمكن. انتن طبيبات، مهندسات، محاميات، و معلمات المستقبل لسوريا. اطلب من العوائل بان يجعو بناتهم على التعليم و ان يكونو بجانبهم لاكمال مسيرتهم. انتم تلعبون دورا مهما فحياة اولادكم. شجعو بناتكم و لا تكسروهن. لان تعليم الفتاة معناه انقذ جيل.

 

 

 

 

Ravdanur idealleri, hayalleri olan çalışkan ve azimli bir kız.Suriye’deki iç savaş yüzünden ailesiyle
birlikte Türkiye’ye göç etmek durumunda kaldı. Hatay’da Suriye’den savaş yüzünden kaçan insanlar için çadır kent kuruldu ve oraya yerleştiler.

رضوانور البنت الذكية و المجتهدة ذات الخيال الواسع و العزيمة القوية. جبرت على الرحيل من بلدها سوريا مع عائلتها بسبب ظروف الحرب. قد كون الناس الذين هاجرو من سوريا الى هاتاي بسبب الحرب بعض المخيمات التي عاشو فيها.
Image is not available
Ravdanur hayallerini, ideallerini Suriye’de bıraktığını düşünüyordu ve hayata dair umutlarını kaybetmişti. Sonra düşündü ki , nefes alınıp verilen her gün aslında yeni bir umuttur ve o buna inandı. Çadır kentte açılan Türkçe kurslarına gitmeye başladı. İki ayda Türkçeyi öğrenince Türkçe öğretmenlerinin ilgisini çekti.


ظنت رضوانور انها قد نسيت احلامها و فقدت امالها في سوريا. و لكنها فكرت و ايقنت ان كل يوم في حياتها فيه امال و احلام جديدة. بدأت الذهاب الى دروس اللغة التركية المفتوحة في المخيمات السورية. بعد شهرين، تعلمت اللغة التركية و جذبت انتباه المعلمين.
Image is not available
Ravdanur kendisinin bu durumdan ancak eğitimle kurtulabileceğine inanıyor ve sürekli çalışıyordu. Boş kalan vakitlerinde Türkçesini geliştirmek için çadır kentteki polis, müdür ve Türk öğretmenlerle konuşuyordu. Bu durum Çadır kentte kalan diğer Suriyelileri rahatsız ediyordu. 14 yaşındaki bir kızın sürekli Türk erkekleriyle konuşmasını hoş karşılamıyorlardı. Ravdanur’u babasına şikayet ettiler. Babası üzülmüştü fakat Ravdanur’un azminin de farkındaydı. Ona güvendiğini ve onu kısıtlamak istemediğini söyledi.Ravdanur daha da çalışmaya başladı.

داومت رضوانور عالتعليم و وضعت ثقتها به و بدأت تدرس باجتهاد. كانت تمارس اللغة التركية مرارا مع المدراء والمدرسين و حرس المخيمات. بسبب هذا الشى بدأ سكان المخيمات بالانزعاج لانها كانت في الرابعة عشر من عمرها و تتكلم مع الرجال و هذا الامر ليس لائق بهم. ذهبوا الى ابيها و اشتكو من ذلك الامر. حزن ابها ولكنه كان مؤمنا بعزيمتها و قدراتها. وضع ثقته بها و لم يقيدها. فتشجعت اكثر و بدأت تعمل بجد اكثر.
Image is not available
Ravdanur’un başarıları Kilis Valisi Süleyman Tapsızın ilgisini çekti. Vali Bey, Ravdanur’un eğitimini sürdürebilmesi için ona eğitim materyalleri gönderiyordu ve Ravdanur’un çok başarılı olacağına inanıyordu. Ravdanur çadır kentte kalan diğer kızların da kendisi gibi okumasını istiyordu. Kamptaki çoğu kız erken yaşta evlendiriliyordu.Ravdanur aileleriyle görüşmeyi düşündü, fakat aileler Ravdanur’a tepki gösterdiler.Vali Bey’e bu durumu dile getiren Ravdanur kamptaki ailelerle yeniden konuşmaya gitti.Vali Bey olunca biraz dinlediler.

اجتذبت نجاحات رضوانور حاكم مدينة كلس 'سليمان تابسزن'. بدا حاكم كلس بارسال بعض الاشياء التي ساعدت رضوانور على اكمال تعليمها. و بدأت تجذب انتباه فتيات المخيم الاخريات اللواتي اصبحن يريدن التعليم مثل رضوانور. كان الناس يزوجون بناتهم في سن مبكرة في هذا المخيم. ارادت رضوانور التكلم مع اهلها و لكنها وجدت ان لديهم نفس التفكير. ذهب حاكم مدينة كلس للتكلم مع اهل رضوانور بان الزواج قد يكون مبكرا لسنها فبدأو يقتنعون قليلا بكلامه.
Image is not available
Vali Bey Ravdanur’un üniversiteye gitmesine çok yardımcı oldu. Ravdanur artık Hasan Kalyoncu Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslarası İlişkiler bölümünde okuyordu. Ravdanur okurken aynı zamanda kamptaki kızlara da yardım ediyordu. Onlarla konuşarak, onlara yol gösteriyordu.

ساعد الحاكم رضوانور حتى دخلت الجامعة. الان رضوانور طالبة في جامعة حسن كاليونجو، تدرس في مجال العلوم السياسية. و برغم من كثرة دروسها، لم تنسى نور حياة المخيم و بدأت تساعد الطالبات في المخيم في اكمال مسيرتهم في التعليم.
Image is not available
Ravdanur’un başarılarını Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan da duydu ve onu külliyede ağırlamak üzere davet etti.

سمع رئيس الجمهورية السيد رجب طيب اوردغان بنجاحات رضوانور و دعاها للترحيب بها.
Image is not available
Ravdanur’u Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığıyla onurlandırdı. Ravdanur kampa döndüğünde başta ailesi olmak üzere herkes gurur duyuyordu. Kamptaki diğer kızlar artık Ravdanur’ a gelip başarısını soruyorlardı. Ravdanur mücadelesinden vazgeçmedi. İstediği tek şey kızların okuması ve erken yaşta evlendirilmemeleri.

حصدت رضوانور الجنسية التركية و رجعت الى المخيم قرب عائلتها لتخبرهم عن الاشياء الجميلة التي حدثت معها، فسعدو كلهم بما سمعوا من رضوانور. و كانت نساء المخيم يجادلون رضوانور و سألونها عن حياتها حتى اقتنعو بانهن يجب ان يتعلمن و لا يفكرن بالزواج المبكر.
Image is not available
Ravdanur, Amerika da ingilizce dil eğitimi aldı sonrasında Ravdanur Derneğini kurdu. Diğer kızlara onların da başarılı olabileceğini göstermek ve kendi yaptıklarını onlarında yapabileceğini göstermek istedi. En büyük arzusu kızların okuması ve erken yaşta evlenmemeleri.

تعلمت رضوانور اللغة الانجليزية في الولايات المتحدة الامريكية، فكانت محط اهتمام لكل الفتيات اللواتي اقتدين بها. و اظهر لهم بانه يمكن النجاح فاي شي مهما صعبت الامور بالعزيمة و الارادة. و اكثر ما اهتمت به هو تعلم الفتيات و عدم زواجهن في سن مبكرة.
Image is not available
previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

 

منظمات المجتمع المدني

 

 

rizk.syrianforum.org
موسسه رزق، جمعيه فير ربحيه تعنى بتامين فرص عمل للسوريين في تركيا
Ihsanrd.org
جمعيه احسان الخيريه تقوم بدعم المشاريع التنمويه لدعم السوريين
Bousla.org
موسسه البوصله معنيه ببناء القدرات و التدريب
Omrandirasa.org
موسسه عمران معنيه بشوون السوريين في تركيت و هي عباره عن مرجع و بنك للمعلومات
Fener.syrianforum.org
موسسه فنار، جمعيه سوريه تعنى بامور الاندماج و حل مشاكل السوريين في تركيا
Alsouriya.net
السوريه، موسسه غير ربحيه اعلاميه تعنى بشوون السوريين في تركيا و تغطيه التطورات اعلاميا.

 

No comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + nine =