Akıllı Cihazlar E-Güvenlik Rehberi

Anasayfa Akıllı Cihazlar E-Güvenlik Rehberi

Akıllı Cihazlar

Akıllı telefonlar internet erişimine sahip cep telefonlarıdır. Sosyal ağlar, müzik dinleme, oyun oynama, internette gezinme, e-postaları kontrol etme, fotoğraf ve video çekme ve TV izleme, mesajlaşma ve arama gibi birçok özelliği bünyelerinde barındırırlar!

Akıllı telefonlar, gençlerin arkadaşları ve aileleri ile etkileşime geçmesi için çeşitli ilginç etkinlikler ve yollar sunar. Bununla birlikte, bu cihazların neler yapabileceğinin ve bu teknolojiyi güvenli ve olumlu bir şekilde kullanmalarına yardımcı olmak için çocuğunuzla nasıl konuşabileceğinizin farkında olmanız çok önemlidir.

Uygulama içi satın alma işlemlerini nasıl kısıtlayabilirim?

Birçok oyun ve uygulama, kullanıcılara uygulama içi satın alma yoluyla eklentiler veya ek içerik satın alma şansı sunar. Bu satın alma işlemleri, kredi kartı gibi bir ödeme yöntemiyle bağlantılı olan uygulama mağazasıyla oturum açtığınız hesaba bağlıdır. Bu satın alma işlemlerine her bir uygulama mağazasının ayarları dahilinde kısıtlamalar koymak mümkündür. Uygulama içi satın alma işlemlerini nasıl kısıtlayacağınızı öğrenmek için bağlantıları izleyin:

Apple Ürünleri İçin:

https://support.apple.com/tr-tr/HT204396
Google Play Yardım: https://support.google.com/googleplay/answer/1075738?hl=tr
  Windows Yardım: https://support.microsoft.com/tr-tr/help/4026423/microsoft-store-change-purchase-sign-in-settings
  Ev internet sağlayıcınız tarafından sunulan ebeveyn denetimleri
Evinizdeki cihazlardaki uygunsuz içeriğe erişmenin engellenmesine yardımcı olmak için evinizdeki internette filtreler nasıl ayarlanır? Bilindiği üzere, özellikle küçük yaştaki çocukların çevrimiçi gördükleri şeylerden rahatsız olabileceğini biliyoruz ve filtreler zarar verici bir içerikle karşılaşılma şansını azaltmak için yararlı bir araç olabilir.
Filtrelemenin çözümün yalnızca bir parçası olduğunu unutmayın.
Hiçbir filtre veya ebeveyn kontrolü aracı %100 etkili değildir ve gençlerin çevrimiçi ortamda karşılaştıkları birçok risk, kendi ve diğer kişilerin davranışlarından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, çocuğunuzun güvenli çevrimiçi kalma konusunda konuşmak ve herhangi bir zorluk yaşadığında size dönebileceğini bildiğinden emin olmanız önemlidir. Siber zorbalık, cinsel içerikli mesajlaşma ve sosyal paylaşım platformları gibi başlıca konular hakkında daha fazla bilgi edinmek önemlidir.Gençler arasında popüler olan diğer hizmetler de filtrelere ek olarak etkinleştirilecek farklı araçlara sahiptir. Popüler çevrimiçi hizmetlerde güvenlik araçları hakkında daha fazla bilgi edinin.  
Evinizdeki internete bağlanan cihazlar
İSS'nizin sunduğu içerik filtrelemesine ek olarak, oyun konsolları, akıllı telefonlar ve tabletler gibi birçok cihazın, ebeveyn denetimleri vardır; örneğin, harcama oranını sınırlamak veya yaş değerlendirmesine dayalı olarak uygulamalara erişimi kısıtlamak gibi. Aynı şekilde, birçok web tarayıcısında da, kullanıcıların görüntüleyebileceği içeriği kontrol etmenize yardımcı olacak yerleşik araçlar ve özellikler bulunur.  
  Ebeveynler için üç adım:
 
 1. Çocuğunuzla akıllı cihazların kullanım amacı ve süreleri hakkında ortak bir anlaşmaya varın gerekirse yazıya dökün ve evin görünür bir yerine asın.
 
 1. Akıllı telefonların neler yapabileceğini kavrayın ve bir ebeveyn olarak çocuğunuzu nasıl akıllı ve güvenli olması konusunda destekleyebileceğinizi anlayın. Bu konuda onlara yardımcı olmak için, aşağıdaki SSS bölümünden yardım alabilirsiniz.Akıllı telefon satın alıyorsanız, neden bu soruları dükkânda sormuyorsunuz?
 
 
 1. Çocuğunuzla güvenli ve sorumlu akıllı telefon kullanımı hakkında konuşun ve bir dizi aile kuralları üzerinde anlaşın. Belki de çocuğunuzla yalnızca çevrim içi olarak tanıştıkları kişilerle buluşmamaları, uygulamalara ne kadar harcama yapmalarına izin verildiği, hangi web sitelerine girip giremeyeceği ve geceleri telefonlarının kapatılıp kapatılmayacağı konusunda anlaşabilirsiniz. Daha fazla fikir için Aile Sözleşmesi'ne bakın. Akıllı telefonların internete bağlandığını unutmayın; bu nedenle çocuğunuzun çevrimiçi güvenliğini sağlamak için aynı tavsiyeleri ve kuralları uygulayın.

Oyun cihazları, gençlerin arkadaşlarıyla ve aileleriyle etkileşimde bulunmaları için çeşitli ilginç etkinlikler ve yollar sunar.   Ancak, bu cihazların neler yapabileceğinin ve çocuğunuzla bu teknolojiyi güvenli ve olumlu bir şekilde kullanmalarına yardımcı olmak için nasıl konuşabileceğinizi bilmeniz önemlidir. Tüm modern oyun cihazları, çocuğunuzun cihazlarını nasıl kullandığını yönetmenize yardımcı olacak ebeveyn kontrolleri sunar, ancak bunların operasyonel olması için bunların ayarlanması gerekir. Ebeveynler için üç adım:
 1. Oyun cihazlarının yeteneklerini ve bir ebeveyn olarak çocuğunuzun oyunlarında akıllı ve güvenli olmasını nasıl destekleyebileceğinizi öğrenin. Yardım için aşağıdaki SSS bölümünü okuyun. Bir oyun cihazı alıyorsanız, Kontrol Listemizi neden yazdırmıyorsunuz ve bu soruları dükkanda sormuyorsunuz?
 2. Mevcut ebeveyn kontrolleri hakkında bilgi edinin oyun cihazını kurarak bunları kontrol etmenize yardımcı olacaksınız. Oyun cihazlarının ebeveynlerin çocuklarının oyunlarını yönetmelerine yardımcı olmak için ebeveyn kontrolleri vardır. Örneğin, İnternet'te gezinmeyi önlemek veya yaş kısıtlamalı oyunlara erişimi kısıtlamak ( Nintendo ,   Xbox veya  PlayStation 4 ve  Playstation 3  cihazları için ipuçlarına bakın ).  Hangi oyunların çocuğunuzun yaşına uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olmak için oyunların hakkında bilgi edinin.
 
 1. Çocuğunuzla güvenli ve sorumlu oyun hakkında konuşun ve bir dizi aile kuralı üzerinde anlaşın. Belki de çocuğunuzla ne kadar süre oynayabileceğine, diğer oyunculara nasıl davranmaları gerektiğine ve sadece çevrimiçi olarak tanıştıkları insanlarla tanışmamakla ilgili kurallara katılmalarına dair kurallar kabul edebilirsiniz. Xbox 360, Wii ve PSP gibi oyun cihazlarının internete bağlandığından emin olun, böylece çevrimiçi güvenliğini sağlamak için aynı tavsiye ve kurallar geçerlidir.
IPad gibi tabletler, gençler için çeşitli ilginç aktiviteler ve mükemmel eğitim fırsatları sunmaktadır.
  Ancak, bu cihazların neler yapabileceğinin ve çocuğunuzla bu teknolojiyi güvenli ve olumlu bir şekilde kullanmalarına yardımcı olmak için nasıl konuşabileceğinizi bilmeniz önemlidir.  
Ebeveynler için üç adım:
 
 1. iPod Touch, iPad, Kindle Fires ve diğer tablet ve medya oynatıcıların yeteneklerini anlayın bu cihazlar internete girebilir. Bir cihaz satın alıyor ve internet erişimi ve mevcut güvenlik araçları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Alışveriş Kontrol Listesini yazdırıp bu soruları dükkânda bir tablet satın alırken sorabilirsiniz.

 
 1. Potansiyel riskleri ve bir ebeveyn olarak çocuğunuzu nasıl akıllı ve güvenli bir şekilde destekleyebileceğinizi öğrenin. Çocuğunuza çevrimiçi güvenliğini sağlama konusunda verdiğiniz aynı tavsiyeler internete bağlanan cihazlarda da geçerlidir. Ebeveyn denetimleri hakkında bilgi almak için iPad veya iPod Touch ip uçlarımıza ve Kindle Fire ile ilgili ip uçlarına bakın.
 
 1. Çocuğunuzla cihazlarını güvenli ve sorumlu bir şekilde kullanma ve bir dizi aile kuralına katılma hakkında konuşun. Belki de, çocuğunuzla yalnızca çevrim içi olarak tanıştıkları insanlarla buluşmamaları gerektiğini, uygulamalara ne kadar harcama yapabilecekleri, hangi web sitelerinin iyi olduğu ve ziyaret etmenin iyi olmadığı ve telefonlarının geceleri kapatılıp kapatılmaması gerektiği ile ilgili kurallar üzerinde anlaşabilirsiniz. Daha fazla fikir için Aile Sözleşmemize bakın. IPad ve iPod Touch gibi cihazların internete bağlandığını hatırlayın ve çevrim içi güvenlik sağlamak için aynı internet güvenliği ip uçlarının geçerli olduğunu unutmayın.

  Ipad için en iyi ipuçları Bu kılavuz, çocuğunuzu iPad'lerini güvenli ve sorumlu bir şekilde kullanmaları için desteklemenize yardımcı olacak özel ip uçları içerir. Okullarda tabletlerin kullanımının artışı üzerine, bu cihazları kullanırken çocuklarınıza nasıl yardımcı olabileceğinizi anlamanız önemlidir. Çocuğunuz tabletini okulda kullanıyorsa, okulun kabul edilebilir kullanım politikasından haberdar olduğunuzdan emin olun.
 
 1. Güvenli bir şekilde iletişim kurun
 
Telefonla aynı şekilde mesajlaşmaya ve arama yapmaya izin vermese de, bu cihaz çok çeşitli iletişim kanallarını (anlık mesajlaşma uygulamaları, sosyal ağlar, görüntülü aramalar, oyunlardaki diğer oyuncularla sohbet etme ve e-posta gönderme) erişimi sağlar. Çocuğunuzla iPad'i iletişim kurmak için nasıl kullandıklarını konuşun. Çocuğunuzu, cihazlarını kullanırken ne söyledikleri, gönderdikleri veya postaladıkları hakkında düşünmeye teşvik edin; gönderildikten sonra artık gönderilen veya yapılan şeylerin onların kontrolünde olmadığının farkına varmalarını sağlayın. İnternet, bir tablet veya bilgisayardan erişilse de aynıdır – dolayısıyla internet güvenliği kuralları bilgisayar için olduğu kadar iPadler için de geçerlidir.
Bazı iletişim uygulamalarını engellemek için araçlar vardır. Örneğin, aşağıdaki işlevleri devre dışı bırakmak için iPad'de ebeveyn denetim ayarları mevcuttur:  
» FaceTime:görüntülü görüşme uygulaması  
» Ping:anlık mesajlaşma uygulaması  
» Çok oyunculu oyunlar: Note (Game Centerımı kullanıyım Oyun Merkezini mi bilemedim)Yeni iPad'lerde Game Center uygulamasında, dünyanın dört bir yanından arkadaşlarınızla ve dolayısıyla yabancılarla oyun oynayabilirsiniz. Kullanıcılara takma adlarını (nick names) veya e-posta adreslerini kullanarak bir arkadaşlık isteği göndererek oyuna davet edebilirsiniz, daha sonra eklediğiniz insanlar Game Center uygulamasındaki Arkadaşlar Listesin’de belirecektir. Çok Oyunculu Oyunları ve Arkadaş Eklemeyi önlemek için yine Ayarları kullanmanız gerekmektedir. Ebeveyn Kontrolüayarlarını bulun veOyun Merkezibölümündeki Çoklu Oyunculu Oyunlarve Arkadaş Eklemeözellikleri için Kapalı'yı seçin. Çocuğunuzun iletişim kurmak için kullandığı diğer uygulamaları yönetmek için, çocuğunuzun uygulamaları nasıl kullanacağını veya çocuğunuzun yeni uygulamalar indirmesini nasıl önleyebileceğinizi öğrenebileceğiniz bir sonraki bölümümüzü okuyun.
 
 1. Uygulamaları düşünün

  IPad Uygulama Mağazalarına (Appstore ve iTunes) aşina olun, böylece uygulamaların neye benzediğini ve hangi uygulamaların olduğunu öğrenin. ‘Eğitim’ için App Store'da bölümler mevcuttur ve ‘Oyunlar’ bölümü altında bir Aile sembolü vardır. Ebeveyn denetimlerini arttıran veya yaşa uygun olmayan materyalleri temizlemede yardımcı olan uygulamalar da vardır. Her uygulamanın bir yaş derecelendirmesi ve müşteri yorumları vardır. Uygulama yaş derecelendirmelerinin uygulama geliştiricisi tarafından sağlandığını hatırlamakta fayda var; bu nedenle, söz konusu puanlar, filmler için olan BBFC derecelendirmeleri veya oyunların PEGI derecelendirmesi gibi standart puanlara eşdeğer olmayabilir. Çocuğunuzla beraber hangi uygulamaların indirilip kullanılmaya uygun olduğuna karar vermeniz önemlidir.  
IPadler size yardımcı olabilecek ebeveyn denetimlerine sahiptir:
» Çocuğunuzun yalnızca yaşına uygun uygulamaları indirebildiğinden emin olun:
Yaş derecelendirmesine dayalı erişim izinlerini çocuğunuzun yaşına uygun uygulamalara erişebilmesi için ayarlayabilirsiniz. Ebeveyn kontrolü ayarlarındaİzin Verilen İçerikbölümüne gidin ve Uygulamalarıseçin. Daha sonra izin verilen maksimum yaş oranını seçebilirsiniz. Başka bir seçenek de iPad, Safari, Haritalar ve iPod gibi otomatik kurulumla gelen uygulamalar dışındaki tüm uygulamalara izin vermeme seçeneğidir.
  » Uygulama içi satın alma işlemlerini engelle:
Uygulama içi satın alımlar genellikle oyunlarda gerçekleşir, ancak gençler aldıkları şeyleri gerçek para ile satın aldığının farkında olmayabilir. Uygulama içi satın alma işlemi yapmak için App Store hesabınızın şifresini girmeniz istenecektir, ancak daha eski bir işletim sisteminde (4.3 iOS güncellemesinden önce) satın alma işleminin şifrenizi yeniden girmeden gerçekleştirilebileceği 15 dakikalık bir süre olduğunu unutmayın. Uygulama içi satın alımları önlemek için ebeveyn denetimlerine gidip Uygulama İçi Alımlar için Kapalı'yı seçin.
 1. İnternette güvenle gezinin
 
Tüm tabletlerde olduğu gibi iPad'in de internet erişimi vardır ve kullanıcılar internette Safari aracılığıyla gezinebilir. Bazı ebeveynlerin bilgisayarlarda filtreleri kullanmayı tercih ettiği gibi, internet erişimini sınırlamak için ipadde de birçok seçenek vardır. İnternet erişimini filtrelemek için herhangi farklı bir seçenek olup olmadığını öğrenmek için evdeki internet sağlayıcınızla konuşabilirsiniz. 3G sözleşmesine kayıtlıysanız, filtreleme seçenekleriyle ilgili olarak mobil operatörünüzle konuşabilirsiniz İnternet erişimini filtrelemek için tasarlanmış bazı uygulamalar da vardır. Bununla birlikte, filtreleme her zaman % 100 etkili değildir ve ebeveynler / bakıcılar(sorumluluk sahibi olanlar) ve çocuklar arasındaki güvenli ve sorumlu internet kullanımıyla ilgili yapılması gereken konuşmaların yerini tutamaz ve bu açıdan bir şeyler ters giderse ne yapacağınızı bilmeniz önemlidir.
Aşağıdaki iPad işlevlerini devre dışı bırakmak için ebeveyn denetimi ayarları vardır:
  » Safari: Çocuğunuzun çevrimiçi olmasını önlemek için Safari internet tarayıcısını (bir bilgisayardaki Internet Explorer veya Google Chrome gibi) devre dışı bırakabilirsiniz.
» Özel web sitelerini kısıtla:Çocuğunuzun çevrimiçi olarak ne yaptığı veya ne gördüğü hakkında daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorsanız, çocuğunuz için uygun olmayan bazı web sitelerini engelleyebilirsiniz. Kısıtlamalara gidin ve Web sitelerine tıklayın ve engellenecek yeni bir web sitesi eklemek istiyorsanız o web sitesinin adresini girmeniz yeterli olacaktır.  
 1. Müzik, Film ve TV'ye erişimi anlayın

IPad'de, iTunes Store, müzik, film, TV programı ve müzik videolarını satın almanıza olanak tanır. Bunların bir kısmı çocuklar için uygun olmayabilir (ve maliyetler olabilir) bu yüzden bu konuda yardımcı olabilecek bazı ayarlar vardır (ancak bu ayarların yalnızca iTunes Store'daki içerik için geçerli olduğunu, diğer müzik, video vb. içeriklerin hala diğer çevrimiçi ortamlarda bulunduğunu unutmamanız gerekmektedir).
 
 1. Kişisel bilgilerinizi koruyun

Kullanıcıların çoğu, fotoğraf ve video da dahil olmak üzere, cihazlarında saklanan çok sayıda kişisel bilgiye sahiptir. Ayrıca, e-posta, sosyal ağ ve banka hesapları için otomatik girişler de kurabilirler.
»Bir şifre belirleyin: Bir şifre ayarlamak her zaman iyi bir fikirdir. Böylece herhangi bir kişi iPad'inizi çalarsa veya bulursa, ipadinizde saklamış olabileceğiniz kişisel bilgilere erişemez. Ayarlar'da Genel'i seçin. Ardından Şifre Kilidi'ni seçin. iPad'inizin kendisini kilitlemeden önce ne kadar beklemesi gerektiğini yine ayarlardan seçebilirsiniz. Verileri Sil'i seçerek iPad'inizin şifrenin on kez denenmesinden sonra tüm verileri silmesini sağlayabilirsiniz (çocuğunuzun arkadaşlarının bir şaka olarak şifrenizi 10 kere deneyerek bütün verilerinizin silinmesine neden olabileceğini de unutmayın!).
» Çocuğunuzun konumunu paylaşmasını engelleyin:
Konum hizmetleri, konumunuzu saptamak için haritalar ve sosyal ağlar gibi uygulamalara izin verir. Ebeveyn denetimlerine gidip Konum için Kapalıyı seçerek iPad'lerde Konum hizmetlerini devre dışı bırakabilirsiniz. Yeni iPad'lerin daha özel ayarları bulunmaktadır. Örneğin, Facebook için konum hizmetlerini devre dışı bırakabilir, ancak konumunuzu Google Haritalar ‘da kullanabilmenizi sağlayabilir, böylece bulunduğunuz yeri belirtebilirsiniz. Farklı seçenekleri gözden geçirin ve çocuğunuza uygun olana karar verin. Daha sonra, Değişikliklere izin verme seçeneğini seçerek, seçtiğiniz uygulamaya özgü ayarları kilitleyebilir ve yeni uygulamaların konum hizmetlerini kullanmasını engelleyebilirsiniz.
  IPod Touch için en önemli ipuçları
Bu kılavuz çocuğunuzun iPod Touch'ını güvenli ve sorumlu bir şekilde kullanmasına destek olmanıza yardımcı olacak özel ipuçları sağlar. Güvenli kullanımla ilgili genel tavsiyeler için ebeveynler için tabletler hakkındaki rehberini okuyun.
 
 1. Güvenli bir şekilde iletişim kurun
 
Telefonla aynı şekilde mesajlaşmaya ve arama yapmaya izin vermese de bu cihaz çok çeşitli iletişim kanallarını (anlık mesajlaşma uygulamaları, sosyal ağlar, görüntülü aramalar, oyunlardaki diğer oyuncularla sohbet etme ve e-posta gönderme) erişimi sağlar. Çocuğunuzla iPod Touch 'ı iletişim kurmak için nasıl kullandıklarını konuşun. Çocuğunuzu, cihazlarını kullanırken ne söyledikleri, gönderdikleri veya postaladıkları hakkında düşünmeye teşvik edin; gönderildikten sonra artık gönderilen veya yapılan şeylerin onların kontrolünde olmadığının farkına varmalarını sağlayın. İnternet, bir tablet veya bilgisayardan erişilse de aynıdır – dolayısıyla internet güvenliği kuralları bilgisayar için olduğu kadar iPod Touchlar için de geçerlidir.
Bazı iletişim uygulamalarını engellemek için araçlar vardır. Örneğin, aşağıdaki işlevleri devre dışı bırakmak için iPod Touch 'da ebeveyn denetim ayarları mevcuttur:
  » FaceTime:görüntülü görüşme uygulaması  
» Ping:anlık mesajlaşma uygulaması  
» Çok oyunculu oyunlar: Note (Game Centerımı kullanıyım Oyun Merkezini mi bilemedim)Yeni iPad'lerde Game Center uygulamasında, dünyanın dört bir yanından arkadaşlarınızla ve dolayısıyla yabancılarla oyun oynayabilirsiniz. Kullanıcılara takma adlarını (nick names) veya e-posta adreslerini kullanarak bir arkadaşlık isteği göndererek oyuna davet edebilirsiniz, daha sonra eklediğiniz insanlar Game Center uygulamasındaki Arkadaşlar Listesi'nde belirecektir. Çok Oyunculu Oyunları ve Arkadaş Eklemeyi önlemek için yine Ayarları kullanmanız gerekmektedir. Ebeveyn Kontrolüayarlarını bulun veOyun Merkezibölümündeki Çoklu Oyunculu Oyunlarve Arkadaş Eklemeözellikleri için Kapalıseçin. Çocuğunuzun iletişim kurmak için kullandığı diğer uygulamaları yönetmek için, çocuğunuzun uygulamaları nasıl kullanacağını veya çocuğunuzun yeni uygulamalar indirmesini nasıl önleyebileceğinizi öğrenebileceğiniz bir sonraki bölümümüzü okuyun.
 
 1. Uygulamaları düşünün
 
iPod Touch Uygulama Mağazalarına (Appstore ve iTunes) aşina olun, böylece uygulamaların neye benzediğini ve hangi uygulamaların olduğunu öğrenin. ‘Eğitim’ için App Store'da bölümler mevcuttur ve ‘Oyunlar’ bölümü altında bir Aile sembolü vardır. Ebeveyn denetimlerini arttıran veya yaşa uygun olmayan materyalleri temizlemede yardımcı olan uygulamalar da vardır. Her uygulamanın bir yaş derecelendirmesi ve müşteri yorumları vardır. Uygulama yaş derecelendirmelerinin uygulama geliştiricisi tarafından sağlandığını hatırlamakta fayda var; bu nedenle, söz konusu puanlar, filmler için olan BBFC derecelendirmeleri veya oyunların PEGI derecelendirmesi gibi standart puanlara eşdeğer olmayabilir. Çocuğunuzla beraber hangi uygulamaların indirilip kullanılmaya uygun olduğuna karar vermeniz önemlidir.  
iPod Touchlar size yardımcı olabilecek ebeveyn denetimlerine sahiptir:
» Çocuğunuzun yalnızca yaşına uygun uygulamaları indirebildiğinden emin olun:  
Yaş derecelendirmesine dayalı erişim izinlerini çocuğunuzun yaşına uygun uygulamalara erişebilmesi için ayarlayabilirsiniz. Ebeveyn kontrolü ayarlarında İzin Verilen İçerikbölümüne gidin ve Uygulamalarıseçin. Daha sonra izin verilen maksimum yaş oranını seçebilirsiniz. Başka bir seçenek de iPod Touch, Safari, Haritalar ve iPod gibi otomatik kurulumla gelen uygulamalar dışındaki tüm uygulamalara izin vermeme seçeneğidir.
» Uygulama içi satın alma işlemlerini engelle:
Uygulama içi satın alımlar genellikle oyunlarda gerçekleşir, ancak gençler aldıkları şeyleri gerçek para ile satın aldığının farkında olmayabilir. Uygulama içi satın alma işlemi yapmak için App Store hesabınızın şifresini girmeniz istenecektir, ancak daha eski bir işletim sisteminde (4.3 iOS güncellemesinden önce) satın alma işleminin şifrenizi yeniden girmeden gerçekleştirilebileceği 15 dakikalık bir süre olduğunu unutmayın. Uygulama içi satın alımları önlemek için ebeveyn denetimlerine gidip Uygulama İçi Alımlar için Kapalı'yı seçin.
 1. İnternette güvenle gezinin

Tüm tabletlerde olduğu gibi iPod Touch'ın de internet erişimi vardır ve kullanıcılar internette Safari aracılığıyla gezinebilir. Bazı ebeveynlerin bilgisayarlarda filtreleri kullanmayı tercih ettiği gibi, internet erişimini sınırlamak için iPod Touchda da birçok seçenek vardır. İnternet erişimini filtrelemek için herhangi farklı bir seçenek olup olmadığını öğrenmek için evdeki internet sağlayıcınızla konuşabilirsiniz. 3G sözleşmesine kayıtlıysanız, filtreleme seçenekleriyle ilgili olarak mobil operatörünüzle konuşabilirsiniz İnternet erişimini filtrelemek için tasarlanmış bazı uygulamalar da vardır. Bununla birlikte, filtreleme her zaman % 100 etkili değildir ve ebeveynler / bakıcılar(sorumluluk sahibi olanlar) ve çocuklar arasındaki güvenli ve sorumlu internet kullanımıyla ilgili yapılması gereken konuşmaların yerini tutamaz ve bu açıdan bir şeyler ters giderse ne yapacağınızı bilmeniz önemlidir.
Aşağıdaki iPod Touch işlevlerini devre dışı bırakmak için ebeveyn denetimi ayarları vardır:
» Safari: Çocuğunuzun çevrimiçi olmasını önlemek için Safari internet tarayıcısını (bir bilgisayardaki Internet Explorer veya Google Chrome gibi) devre dışı bırakabilirsiniz.
» Özel web sitelerini kısıtla:Çocuğunuzun çevrimiçi olarak ne yaptığı veya ne gördüğü hakkında daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorsanız, çocuğunuz için uygun olmayan bazı web sitelerini engelleyebilirsiniz. Kısıtlamalara gidin ve Web sitelerine tıklayın ve engellenecek yeni bir web sitesi eklemek istiyorsanız o web sitesinin adresini girmeniz yeterli olacaktır.
 
 1. Müzik, Film ve TV'ye erişimi anlayın

iPod Touch'da, iTunes Store,  müzik, film, TV programı ve müzik videolarını satın almanıza olanak tanır. Bunların bir kısmı çocuklar için uygun olmayabilir (ve maliyetler olabilir) bu yüzden bu konuda yardımcı olabilecek bazı ayarlar vardır (ancak bu ayarların yalnızca iTunes Store'daki içerik için geçerli olduğunu, diğer müzik, video vb. içeriklerin hala diğer çevrimiçi ortamlarda bulunduğunu unutmamanız gerekmektedir).  
 1. Kişisel bilgilerinizi koruyun
 
Kullanıcıların çoğu, fotoğraf ve video da dahil olmak üzere, cihazlarında saklanan çok sayıda kişisel bilgiye sahiptir. Ayrıca, e-posta, sosyal ağ ve banka hesapları için otomatik girişler de kurabilirler.
»Bir şifre belirleyin: Bir şifre ayarlamak her zaman iyi bir fikirdir. Böylece herhangi bir kişi iPod Touch'ınızı çalarsa veya bulursa,iPod Touchınızda saklamış olabileceğiniz kişisel bilgilere erişemez. Ayarlar'da Genel'i seçin. Ardından Şifre Kilidi'ni seçin. iPod Touch'ınızın kendisini kilitlemeden önce ne kadar beklemesi gerektiğini yine ayarlardan seçebilirsiniz. Verileri Sil'i seçerek iPod Touch'ınızın şifrenin on kez denenmesinden sonra tüm verileri silmesini sağlayabilirsiniz ( çocuğunuzun arkadaşlarının bir şaka olarak şifrenizi 10 kere deneyerek bütün verilerinizin silinmesine neden olabileceğini de unutmayın!).
  » Çocuğunuzun konumunu paylaşmasını engelleyin:
  Konum hizmetleri, konumunuzu saptamak için haritalar ve sosyal ağlar gibi uygulamalara izin verir. Ebeveyn denetimlerine gidip Konum için Kapalı'yı seçerek iPod Touchlarda Konum hizmetlerini devre dışı bırakabilirsiniz. Yeni iPod Touch'ların daha özel ayarları bulunmaktadır. Örneğin, Facebook için konum hizmetlerini devre dışı bırakabilir, ancak konumunuzu Google Haritalar'da kullanabilmenizi sağlayabilir, böylece bulunduğunuz yeri belirtebilirsiniz. Farklı seçenekleri gözden geçirin ve çocuğunuza uygun olana karar verin. Daha sonra, Değişikliklere izin verme seçeneğini seçerek, seçtiğiniz uygulamaya özgü ayarları kilitleyebilir ve yeni uygulamaların konum hizmetlerini kullanmasını engelleyebilirsiniz.  
Daha fazla bilgi için
IPod Touchtaki uygulamalar hakkında bilgi edinin:
https://www.apple.com/tr/ipod-touch/
Apple’ın iPod Touch’ın ebeveyn kısıtlamaları hakkındaki tavsiyelerini okuyun:
https://support.apple.com/tr-tr/HT201304
Akıllı veya bağlantılı televizyonlar, entegre internet yeteneklerine sahip televizyonlardır. Akıllı Televizyonlar internete girebilmenin ve normal olarak televizyon seyredebilmenizin yanı sıra internetten bir şeyler seyredilmenize de olanak sağlar. Eğer bir televizyon internete bağlanabiliyorsa, TV'nize, Netflix’e, Youtube'a erişebilirsiniz ve bu gibi kaynaklardan bir şeyler izleyebilirsiniz. Günümüzde, mağazalardaki televizyonların çoğu akıllı televizyonlardır.   Ebeveynler için üç adım:  
 1. Evinizdeki internet için: Tüm ev internet sağlayıcıları, çocuğunuzun web'e göz atarken uygunsuz bir şeyle karşılaşma olasılığını azaltmaya yardımcı olabilecek ücretsiz ebeveyn denetimleri araçları sunar.
 
 1. Çocuğunuzun akıllı TV'nizde arama yapabileceği içerik türü konusunda endişeleniyorsanız, WiFi yönlendiricinizde ebeveyn denetimleri varsa, bu ebeveyn denetimlerini kullanarak akıllı televizyonunuzdaki aramaları da denetleyebilirsiniz. İstediğiniz tüm TV uygulamalarınızda: Çocuklarınızı uygunsuz bulduğunuz bazı TV programlarından uzak tutmak istiyorsanız, belirli uygulamaların veya programların ebevyn kontrollerini kullanarak ve bir pin kodu veya şifre belirleyerek çocuklarınızın uygunsuz içerik izlemediğinden emin olabilirsiniz.
   
 1. Daha hızlı akış için TV'nizin yönlendiricinizden çok uzakta olmadığından emin olun.