Cinsel Saldırı Yardım Rehberi

Anasayfa Cinsel Saldırı Yardım Rehberi

Cinsel Saldırı Yardım Rehberi

İlk olarak, bu suçun mağduru olduğunuzun farkına varın. Sizin etkiniz veya sorumluluğunuz yüzünden olmadığını kabul edin. Asla kendinizi suçlamayın.
Kanıtların kaybolmaması için üzerinizdeki çamaşırları asla yıkamayın, kesinlikle duş almayın. Çamaşırlarınız ve etraftaki her şeyin delil olabileceğini unutmayın. Her suçun bir zaman aşımı süresi vardır, bu yüzden en kısa sürede suç duyurusunda bulunmak yararınıza olacaktır. UNUTMAYIN, NE KADAR ERKEN BAŞVURURSANIZ OLAYIN KANITLANMASI O KADAR KISA SÜRECEKTİR!
*ALO 155 POLİS *ALO 156 JANDARMA *ALO 183 AİLE, KADIN, ÇOCUK, ÖZÜRLÜ VE SOSYAL HİZMET DANIŞMA HATTI *CUMHURİYET SAVCILIĞI
Utanma! Bu senin suçun değil. Yalnız değilsin, hukuk ve yasalar senin yanında. Kendini ve başına gelen olayı açıkça ve çekinmeden anlat. Ancak bu şekilde suçlular cezasını alacak!
Hırsızlık nasıl bir suçsa cinsel saldırı da bir suçtur. Cüzdanınız çalındığında utanmazsınız, cinsel saldırıya uğradığınızda da utanmayın. Bunun sorumlusu siz değilsiniz. Bir yakınınıza ulaşın bilgi verin. Başınızdan geçen olayı anlattığınızda rahatsız olmayacağınız bir yakınınıza bilgi vermeniz süreci kolaylaştıracaktır.
Sağlık raporu almanız cinsel saldırıya uğradığınızda suç duyurusunda bulunmak için önemlidir. Darp edilmemiş olsanız bile raporu almanız gereklidir. Sizi muayene edecek hekime her şeyi çekinmeden anlatın. Hekimin sorularını açıkça cevaplayın.
Asla ‘Kanıtlayamam’ diye korkmayın. Elinizde bulunan kanıtlar ve sağlık raporu durumu açıklayacaktır. UNUTMAYIN Kİ, HUKUK VE YASALAR KADININ YANINDADIR!
Cinsel Saldırı MADDE 102 – (1) Cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlal eden kişi, mağdurun şikayeti üzerine, iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (2) Fiilin vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle işlenmesi durumunda, yedi yıldan oniki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur. Bu fiilin eşe karşı işlenmesi halinde, soruşturma ve kovuşturmanın yapılması mağdurun şikayetine bağlıdır. (3) Suçun; a) Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı, b) Kamu görevinin veya hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle, c) Üçüncü derece dahil kan veya kayın hısımlığı ilişkisi içinde bulunan bir kişiye karşı, d) Silahla veya birden fazla kişi tarafından birlikte, İşlenmesi halinde, yukarıdaki fıkralara göre verilen cezalar yarı oranında artırılır. (4) Suçun işlenmesi sırasında mağdurun direncinin kırılmasını sağlayacak ölçünün ötesinde cebir kullanılması durumunda kişi ayrıca kasten yaralama suçundan dolayı cezalandırılır. (5) Suçun sonucunda mağdurun beden veya ruh sağlığının bozulması halinde, on yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur. (6) Suç sonucu mağdurun bitkisel hayata girmesi veya ölümü halinde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmolunur. HAK ARAMA ÖZGÜRLÜĞÜNÜZÜ KULLANIRKEN ENDİŞE ETMEYİN! UNUTMAYIN, HUKUK VE YASALAR ARKANIZDADIR!
Bu travmayı tek başınıza atlamanız biraz zor olabilir. Psikolojik destek almak olayı atlatabilmek için yararlı olacaktır.