E-Güvenlik Rehberi

Anasayfa E-Güvenlik Rehberi

E-Güvenlik Rehberi

E-Güvenlik (İnternet Güvenilirliği) Nedir?

E-Güvenlik yalnızca internetin değil aynı zamanda gençlerin elektronik ortamda iletişim kurmalarını da içeren bir terimdir. E-güvenliğin arttırılmasının amacı, zorbalığa maruz kalma, cinsel içerikli davranış veya sömürü de dahil olmak üzere, gençleri elektronik medyaya erişme ve bunları kullanmanın olumsuz sonuçlarından korumaktır.

Sorun nedir? İnternet genelde ilham verici ve olumlu bir yer  

İnternet, çocukların ve gençlerin bir dizi cihazda, çeşitli şekillerde, iletişim kurasını ve yaratıcı olmasını sağlayan inanılmaz bir kaynaktır. Ancak, internet her zaman değişiyor ve çocuklarınızın teknolojiyi kullanmalarıyla ilgili güncel kalabilmemiz zorlaşıyor. Bazen çocuklarınızın sizden daha iyi teknik becerilere sahip olduğunu hissedebilirsiniz, ancak çocuklar ve genç insanlar, online hayatlarını yönetmek konusunda hâlâ tavsiye ve korumaya ihtiyaçları var.

 • Siber zorbalık (cinsel taciz dahil).
 • Sosyal ağın güvenli kullanımı, Facebook, X-Box Live, mesajlaşma- SnapChat, Instagram, WhatsApp vs. (Metinleri içeren gerçek zamanlı iletişimler, örn. 'Sexting', sohbet odaları, e-posta, anında mesajlaşma, görüntülü sohbet vb.)
 • Pornografi ve şiddetli görüntülerine Erişimin Engellenmesi
 • Yabancıların ve Tanıdıkların İnternet Üzerinden Cinsel Taciz Amaçlı (Cinsel Tımar) Çocuk ile İletişime Geçilmesinin Engellenmesi
 • Ebeveynler ve Bakmakla Yükümlü Olanlar İçin Bilgilendirme Rehberi.
 • Gençlere, özellikle daha savunmasız olanlar için destek ve gençlerin risklerin farkında olmalarını sağlayın ve faaliyetleriyle 'çevrimiçi itibarını' tehlikeye atmayın.
 • Profesyoneller ve uygulayıcılar için eğitim.

• İletişim altyapısı gençler için yönetilen çevrim içi ortamları geliştirmek için çalışmak yerine paketleme engelleme politikaları.
Potansiyel siber riskler
  Davranış: 

Çocuklar, kendi davranışlarından dolayı, örneğin fazla bilgi paylaşarak risk altında olabilirler. Çocukların, çevrim içi etkinliklerinin hem kendileri hem de diğer insanlar üzerindeki etkisi ile İnternet'te yarattıkları dijital ayak izlerinin farkında olmaları gerekir. Çevrim içi iken anonim hissetmek kolaydır ve çocukların, yayınlandıkları bilgileri kimin görebildiğinden ve potansiyel olarak paylaşabileceklerinden haberdar olması önemlidir. İnternet'i kullanırken kişisel bilgileri güvende tutmak ve yabancılarla paylaşmamak önemlidir. Uygun olmayan konuşmalar, mesajlar, görüntüler ve davranışları bildirmenin önemini ve bunun nasıl yapılacağını çocuğunuzla konuşmanız gerekmektedir.

  İçerik: 

Çocuğun yaşına uygun olmayan veya güvenilmez içerik çocuğunuz tarafından görülüyor veya kullanılıyor olabilir. Bazı çevrim içi içerikler çocuklar için uygun değildir ve kırıcı veya zararlı olabilir. Bu, sosyal ağlar, çevrim içi oyunlar, bloglar ve web siteleri aracılığıyla erişilen ve görüntülenen içerikler için geçerlidir. Çocuklar, çevrim içi materyalin güvenilirliğini göz önünde bulundurmaları ve bunun doğru olmayan bir içerik olmadığının farkına varabilmeleri önemlidir. Çocuklar, içeriği bu şekilde değerlendirmeye başladığında yardımınıza ihtiyaç duyabilirler.

İletişim: 

Çocuklar, zorbalar veya tacizciler ile iletişime geçebilirler. Çocukların, internetten edindikleri yeni arkadaşlarının olduklarını söylediği kişi olmayabileceğini ve bir çevrim içi hesabı ekledikten sonra kişisel bilgilerini onlarla paylaştığını fark etmeleri önemlidir. Düzenli olarak arkadaş listelerini gözden geçirmek ve gerçek hayatta tanımadığı kişileri kaldırmak yararlı bir adımdır. Çevrim içi gizlilik ayarları, her bir arkadaşın erişebileceği bilgileri kişiselleştirmenize izin vermektedir. Çocuğunuzun başka biri tarafından uygunsuz cinsel temas veya yaklaşım kurduğu konusunda endişeleriniz varsa polise rapor etmeniz hayati önem taşımaktadır. Çocuğunuz siber zorbalığın kurbanıysa, bu durum çevrim içi ve çevrim dışı olarak da bildirilebilir. Eğer çocuğunuz zorbalığa maruz kaldıysa veya rahatsız ediliyorsa ya da arkadaşlarından biri çevrim içi zorbalığa maruz kaldıysa, onlara olayı direk olarak güvenilir bir yetişkine aktarmanın önemini öğretmeniz önem teşkil etmektedir.

  Ticari Tutum: 

Gençler, gizli maliyetlerden ve uygulamalardaki reklamlardan, oyunlardan ve web sitelerinden haberdar olmayabilir. Çevrim içi olarak gençlerin gizliliği ve keyfi bazen reklamlar ve pazarlama planlarından etkilenebilir; bu da aynı zamanda yanlışlıkla çevrimiçi olarak para harcamak anlamına gelebilir. Örneğin, uygulama içi alımlar… Çocuklarınızı, kişisel bilgilerinizi gizli tutmaya, pop up'ları ve spam e-postalarını nasıl engelleyeceklerini öğrenmeye, mümkün olan yerlerde cihaz içi uygulama içi satın almayı kapatmaya ve çevrim içi formları doldururken bir aile e-posta adresi kullanmaya teşvik edin.

İletişim Bilgileri

Güvenli İnternet Hizmeti almak için İnternet Servis Sağlayıcınızın İnternet sitesi üzerinden işlem yapabilir ya da servis sağlayıcınıza telefon edebilirsiniz. Aynı yolla, istediğiniz zaman, ücretsiz olarak profilinizi değiştirebilir ya da hizmet almayı bırakabilirsiniz. Aşağıda yazılan örneklerdeki gibi bir kısa mesaj ile de Güvenli İnternete geçebilirsiniz. "Hizmet No" yazan kısımlara Servis Sağlayıcınızın size verdiği abonelik numaranızı yazarak, Servis sağlayıcınıza bildirdiğiniz numarayla mesaj atabilirsiniz.  
İşletmeci Çağrı Merkezi Online İşlem Merkezi Çocuk Profili için Aile Profili için
TURKCELL 444 0 532 turkcell.com.tr GUVENLI COCUK -> 2200 * GUVENLI AILE -> 2200 *
SUPERONLINE 0 850 222 0222 superonline.net COCUK HİZMETNO-> 2220 AILE HİZMETNO -> 2220
AVEA 444 1 444 avea.com.tr EVET -> 3398 EVET -> 3399
TTNET 444 1 444 ttnet.com.tr COCUK -> 6606 AILE -> 6606
VODAFONE 444 0 542 vodafone.com.tr COCUK ->7005 AILE ->7005
VODAFONE NET 0 850 542 0 542 vodafone.com.tr -- --
TURKSAT 0 850 804 44 44 turksat.com.tr COCUK HİZMETNO -> 5126 AILE HİZMETNO -> 5126
DSMART 0 850 266 0266 dsmart.com.tr PRCOCUK HİZMETNO->2850 PRAILE HİZMETNO->2850
MILLENICOM 0 850 333 0333 milleni.com.tr -- --
TURKNET 0 850 288 8080 turknet.net.tr COCUK ->3371 AILE->3371
ESER TELEKOM 0 312 890 0 444 esertelekom.com.tr -- --
İŞNET -- isnet.net.tr -- --
EXTRANET 0 850 470 0 444 extranet.com.tr -- --
 • http://www.turktelekomguvenlik.com/urunler/bireysel/guvenli-internet-hizmeti/kisaca
 • https://www.superonline.net/yardim/internet/guvenli-internet/guvenli-internet-hizmeti-nedir
 • https://www.milleni.com.tr/guvenli-internet
 • http://www.vodafone.com.tr/Net/guvenli-internet.php
 • https://www.dsmart.com.tr/destek/sikca-sorulan-sorular/internet/guvenli-internet
 • https://www.turksatkablo.com.tr/Servisler-Guvenli-internet,34
 • https://turk.net/sik-sorulan-sorular/guvenli-internet/
 • http://www.guvenlinet.org/tr/

Akıllı Cihazlar

Akıllı cihazlar güvenlik rehberiGörüntüle

Sosyal Medya

Sosyal Medya güvenlik rehberiGörüntüle

S.S.S.

E-Güvenlik Sıkça Sorulan SorularGörüntüle

Yapılmaması Gerekenler

E-Güvenlik üzerine yapılmaması gerekenler.Görüntüle

 

Bu web site içeriğinin sorumluluğu tamamıyla Kız Başına’ya aittir ve AB’nin görüşlerini yansıtmamaktadır.
Bu web site Sivil Düşün kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır.