E-Güvenlik Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa E-Güvenlik Rehberi E-Güvenlik Sıkça Sorulan Sorular

Akıllı Cihazlar (Sıkça Sorulan Sorular)

Akıllı telefonlar, küçük çocukların kullanması için kolay olabilir, ancak bu, bunları kullanmaya hazır oldukları anlamına gelmez. Çocukların, özellikle de küçük çocukların, yaşlarına uygun olmayan materyallerle karşılaşmaları halinde üzülecekleri ve üzecekleri göz önünde bulundurulmalıdır. Ebeveyn kontrolleri gerçek bir yardım olabilir ve özellikle küçük çocuklar için önemli olabilir. Daha yaşlı gençler için de bir yardım olabilir, ancak örneğin YouTube'a erişimi engellemek yerine, uygunsuz içerikler paylaşmak ve izlemek için akran baskısıyla uğraşmaktan konuşmak daha uygun olabilir.
Akıllı telefonlarda internet özelliğini sınırlamaya yardımcı olacak çeşitli seçenekler var, bu yüzden aileniz için neyin yararlı olacağını düşünmeye değer. Ancak, filtrelenmenin yalnızca çözümün bir parçası olduğunu unutmayın ve çocuğunuzla internette nasıl kullandıklarını öğrenmek ve ne yapacağını bilmelerini sağlamak ve herhangi bir zorluğa maruz kaldıklarında size dönmeleri önemlidir.
1-)Ne zaman ve dışarıda olduklarında, akıllı telefon kullanıcıları, mobil sözleşmelerinde veri ödeneği tarafından sağlanan 3G bağlantısı ile internete erişir. Tüm mobil şebeke sağlayıcıları ebeveyn kontrolleri sağlar. Filtreleme seçenekleriyle ilgili bilgi almak için servis sağlayıcınıza başvurun: Turkcell, Vodofone, TurkTelekom
2-)Mağazalar, kafeler ve internete giderek daha fazla erişim sunan restuarant ile dışarıda ve dışarıda halka açık wifi bağlantısı yapmak da mümkündür. İçeriğin filtrelenmiş olduğu anlamına gelen ‘’Güvenli İnternet’’ sembolüne dikkat edin.
3-) Akıllı telefon kullanıcıları evde olduğunda, genellikle kendi kablosuz internetlerine bağlanırlar (3G veri payını kullanarak tasarruf etmek için). Bu, mobil sağlayıcınızla kurulan filtreleme seçeneklerinin çalışmadığı anlamına gelir.
  Tüm büyük internet sağlayıcıları, evdeki internete bağlı tüm cihazlarda çalışan ücretsiz filtreleme araçları sunar. TurkTelekom, Turkcell Superonline, Millenicom Doping, Vodofone, D-Smart, Uydunet, TurkNet
  4-)Bazı uygulamalar yaşa uygun olmayan içeriğin filtrelenmesine yardımcı olabilir veya bazı akıllı telefon işlevlerinin kısıtlanmasına yardımcı olabilir, bu nedenle uygulama mağazasında bir göz atın.
Çocuğunuz için bir akıllı telefon almayı düşünüyorsanız, Dükkanda sorulacak soruları yazdırıp neden bu önemli soruları dükkanda sormuyorsunuz? Cep telefonu almak mı? Dükkanda sorulacak sorular İnternet girişi
• Bu telefonun internet erişimi var mı?
• Çocuklar için zararlı olabilecek internet içeriğini filtrelemek mümkün mü?
• Çocuğumun internette gezinmesini önlemek için internet tarayıcısını devre dışı bırakmak mümkün mü?
• Çocuğum internetten eve erişirse, filtrelemenin hala yerinde olduğundan nasıl emin olabilirim?
• Bu akıllı telefon, film ve TV izlemek veya müzik dinlemek için nasıl kullanılabilir? İçeriğe erişimleri yaş puanlarına göre kısıtlayabilir miyim?
İletişim
• Görüntülü görüşmeyi engellemek için herhangi bir ayar var mı?
• Çok oyunculu oyun oynamayı engelleyecek herhangi bir ayar var mı?
• İstenmeyen veya küfürlü çağrıları veya mesajları nasıl bildirebilirim?
Uygulamalar
• Çocuğumun yaşına uygun olmayan uygulamaları indirmesini engelleyebilir miyim?
• Bir uygulamayı nasıl bildirebilirim?
• Çocuğumu korumaya yardımcı olabilecek uygulamalar var mı?
Kişisel bilgilerin korunması
• Kullanılmadığında telefonu kilitlemek için nasıl bir PIN ayarlayabilirsiniz?
• Bu telefonda herhangi bir yer hizmeti var mı? Çocuğumun konumlarını paylaşmasını önlemek için herhangi bir ayar var mı?
Maliyetler
• Çocuğum akıllı telefonlarını kullanarak nasıl fatura çalıştırabilir? Ebeveyn denetimleri veya harcamaları kısıtlama yolları var mı?
• Çocuğum uygulamalara veya uygulama içi içeriğe nasıl para harcadı? Ebeveyn denetimleri veya harcamaları kısıtlama yolları var mı?
Çocuğunuz, gördükleri bir şeyi anlatırsa aşırı tepki göstermeyin. Şok ve kızgın hissedebilirsiniz, ancak sakince onunla konuşarak çocuğunuz size tekrar dönebileceğini bilir. Eğer böyle çocuk istismarı görüntüleri olarak, yasa dışı içerik rastlarsa, Polis 155 veya ALO 183 e şikayet edebilirsiniz.
Çocuğunuzun güvenle iletişim kurmasına yardımcı olun! Akıllı telefonların etkileşiminden dolayı, çocuğunuzu güvenli bir şekilde çevrimiçi tutma konusunda verdiğiniz aynı tavsiye de geçerlidir. Çocuğunuza, telefon numarası, okul ya da adres gibi kişisel bilgileri vermeme ya da gerçek hayatta bilmedikleri biriyle tanışmanın önemi hakkında konuşun. Çocuğunuzu, rahatsız edici veya üzücü bir şey olup olmadığını söylemesi için teşvik edin. Çocuklarınızın cep telefonu numaralarını Facebook profillerinde paylaşıp paylaşmadıkları konusunda konuşun. Bu, profillerinin yalnızca özel olarak "arkadaşlar" olarak ayarlanmış olsa bile önerilmez. Karşılıksız iletişimin nasıl bildirileceğini ve engelleme ve gizlilik ayarları gibi güvenlik araçlarından nasıl yararlanacağını bilmelerini sağlayın İstenmeyen kişilerle ilgili ne yapılmalı? Birçok genç internet ve cep telefonlarını hayatlarının olumlu ve ayrılmaz bir parçası olarak görse de, cep telefonları siber zorbalık vakalarında kullanılabilir. Siber zorbalık sorunu için tek bir çözüm yoktur, ancak siber zorbalığı önlemeye yardımcı olmak ve çocuğunuzu siber zorbalıkla karşı karşıya kalıyorsa desteklemek için atabileceğiniz adımlar vardır. E-güvenlik sayfamızı inceleyebilirsiniz. Çocuğunuzun Facebook, BBM veya kullandığı diğer iletişim kanallarındaki kişileri nasıl engelleyeceğini bilmesini sağlayın ve kullandıkları herhangi bir hizmete nasıl rapor yazılacağını bilir. Cep telefonu operatörünüzden istenmeyen veya kötüye kullanımlı çağrıları veya mesajları nasıl rapor edip engelleyebileceğinizi sorun.
Uygulamalar akıllı telefonda veya çevrim içi olarak bir uygulama mağazasından indirilebilir. Bazı uygulamalar paraya mal olduğundan ve diğerleri çocuğunuza uygun olmadığını düşündüğünüz içerikler içerebileceğinden, kayıt olmak için ayrıntılarınızı kullanabilir ve ardından hangi uygulamaların indirileceğine karar verebilirsiniz. Yaşlandıkça, kullandıkları uygulamalar hakkında kendileriyle konuşmayı tercih edebilir, ancak uygulamaların kendileri indirilme sorumluluğunu size verebilirsiniz. Çevrim içi uygulama web sitelerini tanıyın, böylece hangi uygulamaların orada olduğunu biliyorsunuzdur ve belki de çocuğunuza bazı eğlenceli uygulamalar önerebilirsiniz! Ebeveynler için uygun olmayan yaş içeriklerinin filtrelenmesine yardımcı olabilecek veya cihazın bazı işlevlerini kısıtlamaya yardımcı olabilecek araçlar da vardır. Mevcut olduğunda, uygulamalardaki yaş puanlarını kontrol etmeye değer. Ancak, uygulama geliştiricilerinin bu yaş derecelendirmelerini sağladığını ve genellikle bağımsız olarak derecelendirilmediklerini bilmelisiniz. Ayrıca, uygulama yorumlarını çevrim içi olarak da inceleyebilirsiniz. Örneğin,  Common Sense Media, hangi içeriğin hangi yaşlar için uygun olduğunu belirlemek için geliştirme ölçütlerine dayanarak, birçok uygulama için yaş derecelendirmeleri ve incelemeler sağlar. Uygulamaların virüs içermesi ve bazı akıllı telefonların kötü amaçlı uygulamalara daha yatkın olması mümkündür. Akıllı telefonlar bir işletim sistemi üzerinde çalışır (bir bilgisayar gibi), üç ana model Google Android, Apple iOS ve BlackBerry'dir. Apple, mağazalarına giden her uygulamayı onaylar (iPhone'lar, iPad'ler ve iPod'lar için), dolayısıyla bir dereceye kadar kalite kontrolü vardır. Android ve BlackBerry telefonları, geliştiricilerin herhangi bir uygulama üretmesine ve yüklemesine izin veren yazılımı kullanmaktadır. Diğer kullanıcıların bu sorunla karşılaşmadığından emin olmak için ilgili uygulama mağazasındaki uygulamanın yorumlarını okumak her zaman yararlı olur.
Fotoğraflar, videolar, e-posta ve Facebook girişleri gibi birçok kişisel bilgi akıllı telefonlarda saklanabilir. Bazı kişiler banka bilgilerini, kullanıcı adlarını ve şifrelerini de depolar. Cihazınızı güvenli hale getirmek için bir şifre veya PIN kullanmak, bu bilgilerin tümünü güvenli bir şekilde saklamanın harika bir yoludur. Gençler, arkadaşlarının sosyal ağ sitelerine giriş yapmasını önlemek ve kendi sayfalarını değiştirerek sık sık “uydurma” olarak adlandırılan akıllı telefonlarını kilitlemek için bir PIN'e sahip olmalarını yararlı bulabilir. PIN'inizi bir diş fırçası gibi kullanmayı unutmayın ve paylaşmayın!
Konum hizmetleri, harita ve sosyal ağlar gibi uygulamaların konumunuzu belirlemesini sağlar. Evinizin yolunda gezinmek için bir harita üzerinde nerede olduğunuzu bilmek yararlı olsa da bu bilgileri diğer insanlarla paylaşırken dikkatli olmanız önemlidir. Örneğin, Facebook kullanıcıların durumlarını kendi konumlarıyla güncellemelerine olanak tanır. Bu durum, daha genç kullanıcılar için kapatılmış olsa da birçok gencin doğru yaşta kaydolmadığını ve bu yüzden yerlerini açıklamamayı seçmemesi gerektiğini belirtmek gerekir. Ayrıca, FourSquare, Google Latitude veya Gowalla gibi uygulamalar konum paylaşmak için bir akıllı telefonun GPS özelliğini kullanır.
Gençler, arkadaşlarının fotoğraflarını ve videolarını ve aldıkları şeyleri çekmekten keyif alır. Akıllı telefonların yerleşik kameraları var, bu yüzden gençlerin bu işlevi olumlu ve mantıklı bir şekilde kullanmaları önemlidir. Çocuklarınızı resimlerini bir sosyal paylaşım sitesinde yayınlanmadan önce arkadaşlarının iznini istemeye teşvik etmelisiniz. Onlara, başkalarını üzen fotoğraf veya video çekmenin bir zorbalık şekli olduğunu hatırlatın. Çocuğunuza bir görüntü gönderirse çevrim içi paylaşılabileceğini hatırlatın; eğer bir ebeveyn, büyük baba veya öğretmen imajını görmek istemezlerse, göndermemeliler. Bazı gençler kendilerine ait uygunsuz fotoğraflar gönderirler (ki bunlar genellikle seks denir) ve bu fotoğrafların çevrim içi olarak yayınlandığı veya bir okula gönderildiği durumlar olmuştur. Cinsel ilişki hakkında daha fazla bilgi ve öneri için bkz. Kız Başına cinsel istismar kılavuzu
Gençler sık ​​sık arkadaşlıklarını sürdürmek için düzenli olarak iletişim kurmaya ihtiyaç duyduklarını hissederler ve arkadaşlarının, oyunlarının, müziğinin ve filmlerinin parmak uçlarında 24 saat boyunca gençlerin cihazlarına nasıl “takılıp kaldıklarını” görmek kolaydır. Çocuğunuzun akıllı telefonlarını nasıl kullandığı hakkında bir aile anlaşması olması yararlıdır; örneğin, geceleri kapalı olan cihazlarla ilgili kuralları kabul etmek veya televizyon için yapabileceğiniz saatleri sınırlamak gibi. İyi davranışı modellemeniz gerektiğini unutmayın ve eğer telefonların yemek saatlerinde kapalı olduğuna karar verirseniz, aynı kuralların sizin için de geçerli olması gerekir! Gençlerin arkadaşlarına cevap verdiklerinde kontrol altında olduklarını anlamaları ve telefonlarından uzakta olmaları iyi olur.
Çocuğunuz, uygulama satın alarak ve uygulama içi satın alımlar yaparak yanlışlıkla fatura çalıştırabilir. Birçok uygulama ücretsiz olsa da gençler genellikle 99krş ile 2,99 TL arasında değişen, ancak daha pahalıya mal olabilecek uygulamalar için ödeme yapar. Uygulama içi satın almalar, gençlere her zaman açık değildir; Ücretsiz bir oyun uygulamasını indirmiş olabilirsiniz, ancak bir sonraki seviyeye yükseltmek için “uygulama içi satın alma” yapmanız istenir. Uygulamaların ve uygulama içi satın almaların maliyeti hakkında konuşun ve harcama limitlerini birlikte belirleyin. Küçük çocuklar için, yalnızca uygulamaları birlikte indirme hakkında bir aile anlaşması olabilir. Bazı akıllı telefonlarda, bunun çocuğun yaşına uygun olduğunu düşünüyorsanız, uygulama içi satın alımları ve uygulamaları indirmeyi engellemek mümkündür. Siz ve çocuğunuzun internet veri parasını anladığından emin olun; internete erişim internet verilerini kullanır ve ödeneğinizi aşarsanız size mal olabilir. Akıllı telefonunuzdaki internete erişmek için wifi kullanırsanız, internet verisi ödenekleri kullanılmaz, bu nedenle evde kablosuz internete sahipseniz, çocuğunuzun giriş yapması ve evdeyken bunu kullanması için iyi bir fikirdir.
Pan Avrupa Oyun Bilgi Sistemi (PEGI) yaş derecelendirme sistemi veliler filmler için BBFC değerlendirmesi benzer bilgisayar oyunları, satın alma konusunda bilinçli kararlar yardım için vardır. Oyundaki puanlama, belirli bir yaşın üzerindeki oyunculara uygun olduğunu, ancak zorluk seviyesinin göstergesi olmadığını doğrular. PEGI yaş etiketleri oyun paketlerinin önünde ve arkasında görünür. Ambalajın arkasında gösterilen ek 'tanımlayıcılar', bir oyunun belirli bir yaş puanını almasının ana nedenlerini gösterir. Ebeveynlerin, bir oyunun çevrimiçi olarak oynanıp oynanamayacağını belirten 'çevrimiçi oyun' tanımlayıcısının özellikle farkında olması gerekir. Çocuğunuzu yalnızca yaşlarına uygun çevrimiçi oyunlara erişmeye teşvik edin ve çocuğunuz için satın almadan önce bir oyundaki yaş derecesini kontrol etmenin yanı sıra, çevrimiçi bir bileşeni olup olmadığını da göz önünde bulundurun. Oyun konsollarının ebeveyn kontrolleri vardır, böylece çocuğunuzun yaşlarına uygun olmayan oyunlara erişmesini kısıtlayabilirsiniz.
Evinizdeki kullanıcılara ve oyun ihtiyaçlarına uygun olanı düşünün. Bu, oynadıkları oyunun türüne bağlı olabilir, örneğin, görev tabanlı oyunların yarım saat içinde tamamlanma olasılığı düşüktür. Çevrimiçi oyun oynamak için aile kurallarıyla ilgili olarak çocuklarınızla konuşun. Bu, güvenlik konularını ve oyun süresi sınırlarını kapsayabilir. İnternet kullanımı için haftalık bir kota ayarlamak veya belirli oyunların yalnızca bir haftasonunda oynaması gerektiğini kabul etmek daha uygun olabilir. Xbox 360 ve Xbox One gibi bazı oyun konsolları, bir zamanlayıcıya sahiptir, böylece konsol izin verilen süreden sonra kapanır.
Oyun cihazları, insanlarla çevrim içi oyun oynamak, film izlemek ve internette gezinmek gibi çeşitli işlevleri desteklemek için evinizin internet veya wifi bağlantı noktalarına bağlanabilir. Cihazın sahip olduğu ve ilgili olabilecek herhangi bir ebeveyn kontrolünü düşündüğü çevrim içi işlevlerin tümünü öğrenmek faydalı olacaktır. Evinizdeki internet servis sağlayıcınız ile konuşarak, evinizin internetine erişen cihazlarda interneti filtrelenmek için seçenekler olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Daha fazla bilgi için video kılavuzlarımıza bakın. Çevrim içi oyunlara ve diğer çevrim içi etkinliklere uygulanan çocuklara internet güvenliği için SMART kurallarımızı öğretin.
Birçok oyun, kullanıcılara oynarken diğer oyuncularla sohbet etme olanağı sunar. Oyuncular, oyun sırasında yazılan Instant Messenger stil mesajlarını kullanarak "konuşabilirler" ve genellikle telefonda konuşmaya benzer olan sesli sohbeti (konsola bağlı olarak dahili mikrofon veya kulaklıklarla yapılabilir) kullanabilirler. Bazı konsollar görüntülü sohbet işlevlerine bile sahiptir. Hangi sohbet işlevlerinin mevcut olduğunu öğrenmek her zaman iyi bir fikirdir, böylece çocuğunuzun konsollarını nasıl kullandığını anlayabilirsiniz. Sohbet dahil olmak üzere oyunlarda belirli işlevleri sınırlandıran ebeveyn kontrol araçları mevcuttur. Çocuklarınızın gizliliklerini nasıl koruyacaklarını bilmelerini sağlayın; Çevrim içi sohbet kullanırken veya kullanıcı profilinde bilgi paylaşırken hiçbir kişisel bilgi vermemelerini, kendilerinin resimlerini veya şahsen birisiyle görüşmeyi kabul etmemelerini önerin. Çocuğunuz bilmediği insanlara karşı oynarsa, diğer oyuncuları nasıl bloke edeceğini ve rapor edeceğini bildiğinizden emin olun ve birçok oyunda sohbeti devre dışı bırakabilecek sessiz işlevini kullanın. Çocuğunuzu oyunun kurallarına uyan uygun bir ekran veya karakter adı (gamertags da denir) kullanmaya teşvik edin. Bu isimler herhangi bir kişisel bilgiyi ortaya çıkarmamalı veya potansiyel olarak tacizi davet etmemelidir. Bir oyunda sohbet etmenin yanı sıra, birçok oyuncu, oynadıkları oyunlarla ilgili topluluk forumları ve içerik sitelerinde sohbet eder. Oyuncular, oyunlar hakkında bilgi alışverişinde bulunmak ve diğerlerine ip uçları ve ip uçları sağlamak için bu siteleri kullanır. Çocuğunuzun bu sitelerde gizliliğine saygı duymayı da hatırlatması ve karşılaştıkları sorunları nasıl bildireceklerini bilmeleri önemlidir.
Çocuğunuzun güvenle iletişim kurmasına yardımcı olun Oyun cihazlarının etkileşimi nedeniyle, çocuğunuza güvenli çevrim içi ortamda sağladığınız aynı tavsiye de geçerlidir. Çocuğunuza, telefon numarası, okul ya da adresi gibi kişisel bilgileri vermeme ya da gerçek hayatta bilmedikleri biriyle tanışmanın önemi hakkında konuşun. Çocuğunuzu rahatsız edebilecek bir şey olup olmadığını söylemesi için çocuğunuzu destekleyin. ya da üzgün. Diğer oyuncuları nasıl bloke edeceğini ve rapor edeceğini bildiğinden emin olun ve birçok oyunda sohbeti devre dışı bırakabilecek sessiz işlevini kullanın. Başka bir kullanıcı tarafından uygunsuz davranış hakkında ne yapılmalı? Birçok genç, oyun oynamayı ve interneti yaşamlarının pozitif ve ayrılmaz bir parçası olarak görse de, oyun oynarken 'yasın' tarafından siber zorbalığın ortaya çıkabileceğinin farkında olun. Çocuğunuz bir oyunda başka bir oyuncu tarafından taciz ediliyorsa, bu davranışı oyun sağlayıcısına bildirmek ve çocuğunuzu bu kullanıcıyı engellemeye teşvik etmek için oyunun keder raporlama rehberini takip edin
Xbox LIVE veya PlayStation Network gibi çevrim içi ağlara sahip oyun cihazları, çevrim içi alışveriş yapmanıza olanak tanır. Bu oyunlar, oyun eklentileri veya filmler içerebilir. Çocuğunuzun cihazlarına nasıl para harcayabileceğini anlamak faydalı olacaktır. Anlaşılan harcama limitleri hakkında onlarla konuşmalı veya harcamaları gerektiğinde kısıtlamak için ebeveyn kontrolü ayarlarını kullanmalısınız.
Oyun oynarken güvende olmanın yanı sıra yasal kalmak da önemlidir. Kopyalanan oyunları satın almak veya indirmek cazip gelebilir, ancak bu yasa dışıdır ve ayrıca bu oyunları oynamak için konsolunuzda değişiklik yapmanızı gerektirir. Bu da konsolunuza zarar verebilir ve sizi uygunsuz bir içeriğe ve cihazınızı etkileyen virüslere maruz bırakabilir.   'Phishing' dolandırıcılığı, oyun cihazlarının kullanıcılarını hedefleyebilir ve bu konuda çocuğunuzla konuşmak iyi bir fikirdir. Xbox LIVE ağındaki iyi bilinen bir kimlik avı dolandırıcılığı, Xbox LIVE kullanıcılarının ücretsiz Microsoft Puanları sunan bir web sitesine yönlendiren bir e-posta aldığını gördü. Dolandırıcılığın kurbanları, bu puanların verilmesi için kişisel ayrıntılara girdi ve bu, siber suçluların hesaplarına erişmelerine ve harcamalarına izin verdi.
Kumar
 • Yaş puanlarına göre oyunlara erişimi kısıtlamak mümkün mü?
 • Bir oyunun çevrim içi çok oyunculu oyuna izin verip vermediğini nasıl anlarım?
 • Çocuğumun oyun oynayabileceği süreyi sınırlamak mümkün mü?
İnternet girişi
 • Bu oyun cihazı internet erişimine sahip mi? Bu ne yapmanıza izin veriyor?
 • Çocuklar için zararlı olabilecek internet içeriğini filtrelemek mümkün mü?
 • Çocuğumun internette gezinmesini önlemek için internet tarayıcısını devre dışı bırakmak mümkün mü?
İletişim
 • Bu oyun cihazı insanlarla metin, sesli veya görüntülü sohbet yoluyla iletişimde nasıl kullanılabilir? Bunu kısıtlayan veya çocuğumun sadece tanıdıkları insanlarla sohbet etmesini sağlayan herhangi bir ebeveyn kontrolü var mı?
Filmler, Müzik ve TV
 • Bu cihaz film ve TV izlemek veya müzik dinlemek için nasıl kullanılabilir? İçeriğe erişimleri yaş puanlarına göre kısıtlayabilir miyim?
Maliyetler
 • Çocuğum oyun cihazlarını kullanarak nasıl fatura çalıştırabilir? Ebeveyn denetimleri veya harcamaları kısıtlama yolları var mı?
Farklı aile üyeleri için ebeveyn denetimleri
 • Her aile üyesi için farklı ebeveyn kontrol ayarları yerleştirebilir misiniz?
Çocuklar cihazlarını evden çıkarıyorlarsa, örneğin bir dükkan, kafe veya restoran gibi kamu Wi-Fi'lerine bağlanabileceklerini akılda tutmak gerekir. Wifi'nin pornografik içeriğe erişimi sınırlandırmak için filtreleri bulunduğunu gösteren Dost WiFi simgesini görmek önemlidir.
iPad kullanıcıları internette gezinebilir, oyun oynayabilir, müzik dinleyebilir, okul için bir şeyler araştırabilir, Instagram'a gibi uygulamalara girebilir, e-posta gönderebilir, fotoğraf ve video çekebilir, TV ve video izleyebilirler.    
iPad'ler ebeveyn kontrolü ayarları ile donatılmıştır, ancak bunların etkinleştirilmesi gerekir. Tüm çocuklar farklıdır ve bir ebeveyn veya bakıcı olarak, çocuklarınızın iPad'lerini kullanırken ne yapmanız onları cihazı kullanırken güvende tutabiliri düşünmeniz gerekmektedir.  
IPad için ebeveyn kontrolü ayarları tek bir yerde toplanmıştır. Ayarlara girdikten sonra Genelseçeneğine tıklayıp Kısıtlamaları seçmeniz gerekmektedir. Ebeveyn denetimlerini açmak için Kısıtlamaları Etkinleştir'e tıklayın ve ardından Kısıtlamalar Şifresi'ne karar verin. Devre dışı bırakmak istediğiniz fonksiyonlar için Kapalı'yı seçmeniz yeterlidir. Bunlar arasında internet tarayıcısını devre dışı bırakma ve uygulamalar için yaş kısıtlamaları ayarlama seçenekleri de bulunmaktadır.  
iPod Touch kullanıcıları internette gezinebilir, oyun oynayabilir, müzik dinleyebilir, Instagram gibi uygulamalara girebilir, e-posta gönderebilir, fotoğraf ve video çekebilir, TV ve video izleyebilirler.
iPod Touch lar ebeveyn kontrolü ayarları ile donatılmıştır, ancak bunların etkinleştirilmesi gerekir. Tüm çocuklar farklıdır ve bir ebeveyn veya bakıcı olarak, çocuklarınızın iPod Touch 'lerini kullanırken ne yapmanız onları cihazı kullanırken güvende tutabiliri düşünmeniz gerekmektedir.  
iPod Touch için ebeveyn kontrolü ayarları tek bir yerde toplanmıştır. Ayarlara girdikten sonra Genelseçeneğine tıklayıp Kısıtlamaları seçmeniz gerekmektedir. Ebeveyn denetimlerini açmak için Kısıtlamaları Etkinleştir'e tıklayın ve ardından Kısıtlamalar Şifresi'ne karar verin. Devre dışı bırakmak istediğiniz fonksiyonlar için Kapalı'yı seçmeniz yeterlidir. Bunlar arasında internet tarayıcısını devre dışı bırakma ve uygulamalar için yaş kısıtlamaları ayarlama seçenekleri de bulunmaktadır.
Dükkanda sorulacak sorular   Eviniz için akıllı bir TV satın almayı düşünüyorsanız, Alışveriş Kontrol Listesini yazdırıp neden bu soruları dükkanda sormuyorsunuz?   Internet erişimi  
 • Çocuğumun internette gezinmesini önlemek için internet tarayıcısını akıllı TV'de devre dışı bırakmak mümkün mü?
 • Bu televizyon film izlemek, televizyon izlemek veya müzik dinlemek için nasıl kullanılabilir? İçeriğe erişimleri yaş aralıklarına göre kısıtlayabilir miyim?
  İletişim  
 • Bu aygıtın insanlarla iletişim kurmak için kullanabileceği yollar nelerdir?
 • Bu cihaz oyun oynamak için kullanılabilir mi? Çok oyunculu oyun oynamayı engelleyecek herhangi bir ayar var mı?
Uygulamalar
 • Çocuğumun yaşına uygun olmayan uygulamaları indirmesini engelleyebilir miyim?
 • Bir uygulamayı nasıl bildirebilirim?
 • Çocuğumun korunmasına yardımcı olabilecek uygulamalar var mı?
  Ebeveyn Denetimleri  
 • Bu akıllı TV'de hangi ebeveyn kontrolleri mevcut?
 • Bir çocuk hesabı kurabildiğimden emin olmak için TV için kullanıcı profilleri oluşturabilir miyim?
  Kişisel bilgilerin korunması  
 • Bu TV'de herhangi bir konum paylaşma hizmeti var mı?