E-Güvenlik – Yapılmaması Gerekenler

Anasayfa E-Güvenlik Rehberi E-Güvenlik – Yapılmaması Gerekenler

Yapılmaması Gerekenler

Yapılan son uluslararası araştırmalarda 20 yaşın altındaki gençlerin %69'unun internet ortamında başka bir kişiye kötü davrandığı görülmektedir, gençlerin % 17'sinin siber zorbalığa maruz kaldığı görülmektedir. Çocuğunuzu siber zorbalığa karşı nasıl koruyacağınızla ilgili bazı pratik ip uçları ve tavsiyeler:   Çocuğunuzla çevrim içi zorbalığın tartışılması   Siber zorbalık gibi konular da dahil olmak üzere internet kullanımı ilgili çocuğunuzla düzenli görüşmeler yapmanız önemlidir. Bu tür konuşmalar, çocuğunuzun siber zorbalığa maruz kalıp kalmadığını ya da siber zorbalığa tanık olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu tür bir oluşma aynı zamanda ona yardımcı olmak ve onu desteklemek için hep yanında olduğunuzu hatırlatma fırsatı sunacaktır.   Bu konuşma sırasında çocuğunuza sorabileceğiniz bazı sorular şunlardır:  
 • Siber ortamda nasıl nazik olabilirsin?
 • Birisi siber ortamda kabalaşırsa ne yapardın?
 • Siber zorbalık sence nedir?
 • Siber zorbalığın fiziksel zorbalıktan farkı nedir?
  Bu konuşmayı nasıl başlatacağınızla ilgili konuşma başlangıcı önerileri:  
 1. Çocuklarınızdan ziyaret etmeyi sevdikleri siteler ve siber ortamda ne yapmaktan zevk aldıklarını size söylemelerini isteyin.
 2. İnternette nasıl güvende kaldıklarını sorun. Sizin için ne gibi ip uçları olduğunu ve onları nereden öğrendiğini sorun. Neleri paylaşmanın doğru neleri paylaşmanın yanlış olduğumu sorun.
 3. Onlara yardım için nereye gideceklerini, güvenlik tavsiyelerini nerede bulacaklarını, gizlilik ayarlarını nerede bulacaklarını ve kullandıkları hizmetleri nasıl rapor edeceklerini veya engelleme yapmayı bilip bilmediklerini sorun.
 4. İnterneti ikinizin de nasıl kullanıldığını düşünün. İnternet'i birlikte kullanmak için daha ne yapabilirsiniz? Bir aile olarak eğlenebileceğiniz etkinlikler var mı?
  Çocuğunuz siber zorbalık yaşıyorsa:  
 • Bırakın Konuşsunlar!
  Onlara istediklerini kendi yollarıyla paylaşmaları için alan sağlayın ve onları dinleyin. Neyin olup bittiğini bildiğiniz için, çocuğun konuşmasını kesmeyin ve konuşmanın çoğunu çocuğun yapmasına izin verin.
 • Size söyledikleri karşısında şok olmayın,
  Bir çocuğu yardım istemekten alıkoymanın bir yolu varsa, onları anlattıkları ve yardım istedikleri olay hakkında utanmış hissettirmektir. Devir değişir ve bugün gençlerin yaptıkları bazı şeyler bizi bazen rahatsız edebilir, ancak çocuğun doğasında olan davranışlar aslında biz onların yaşındayken ki halimizle aynıdır.  
 • Teknolojiye erişimi reddetme
  Gençlerle neden yardım almaktan çekindiklerini sorduğumuzda genellikle cihazlarının ellerinden alınabileceğinden korktuklarını paylaşıyorlar. Onlara çevrimiçi endişe uyandıran bir şey hakkında konuştuklarında bunun olmayacağını temin edin.  
 • Onları misilleme yapmamaya teşvik edin.
  Böyle bir durumda yapılacak en cazip şey gibi görünse de siber zorbalığa karşılık vermemek çok önemlidir. Çoğu zaman, kabadayılar alay ederek ya da lakaplar takarak karşı taraftan bir tepki bekler. Çocuğunuz yanıtlamayı isteyebilir ve o kişiden mesaj göndermeyi bırakmasını isteyebilir, ancak bu gerekli değildir ve cevap vermeden işlem yapılabilir.  
 • Delilleri saklayın
  Ekran görüntüsü alma veya mesajları cihaza kaydetme yoluyla olsun, bir çocuğun siber zorbalık mesajlarını tutmak önemlidir. Mesajları kaydetmek, siber zorbalığı bildirirken kanıt sunmanızı sağlar.  
 • Okullarıyla konuş
  Okullar, istismar içerikli siber davranışların çözümünde hayati bir rol oynamaktadır. Okulların zorbalık karşıtı davranış politikaları mevcuttur. Zorbalık kanıtını ve durumun içeriği ve süresinin uzunluğu ile ilgili ek ayrıntıları alın (öğretmenlerinden). Bunu çocuğunuzla konuşmanız yararlı olacaktır hatta okulla çocuğunuz ile birlikte konuşmak isteyebilirsiniz.  
 • Polise danışın
  Çocuğunuzun tehlikede olduğunu düşünüyorsanız, polise haber vermekten çekinmeyin. Aynı şekilde, herhangi bir konuşmada doğrudan bir şiddet veya şiddet tehdidi varsa, destek için polise başvurabilirsiniz.
Çocukların empati kabiliyeti ve internet ortamındaki eylemlerinin etkilerini anlamaları sağlanmalıdır. Her ne kadar çocuğunuzun bir başkasına karşı olumsuz davranış sergilediğini düşünmek zor olsa da bazen gençlerin zorbalığın ne olduğunu belirlemekte zorlandığını ve davranışı ‘şaka' olarak nitelendirildiği hatırlamak gerekmektedir. Hangi davranışların kabul edilebilir olduğunu öğretmek ve internet ortamındaki eylemlerin sonuçlarını çocuklar teknolojiyi kullanmaya başlar başlamaz öğretilmelidir.